liderem dostępności

23 czerwca w Centrum Wykładowym odbyło się specjalistyczne szkolenie pn. Technologie wspomagające dla osób Głuchych - zastosowanie pętli indukcyjnych w środowisku akademickim. Program spotkania obejmował między innymi omówienie kwestii teoretycznych dotyczących niepełnosprawności narządu słuchu.
Prowadzący objaśniał, w jaki sposób „słyszą” osoby głuche wspomagane implantem ślimakowym (wszczepiane do mózgu urządzenie przekazujące impulsy dźwiękowe z otoczenia), a jak te z niedosłuchem, wspierane przez aparaty słuchowe.
Osoby z implantami nawet po wielomiesięcznej rehabilitacji nie uzyskują pełnej sprawności słuchowej, a odbierane przez nich szumy i dźwięki negatywnie wpływają na ich stan zdrowia, wręcz uniemożliwiając normalne życie. Osoby z niedosłuchem mogą wspomóc się aparatami, ale jakość tych urządzeń, a co za tym idzie – słyszenia, jest ściśle związana z ceną. Aparaty te podbijają głośność dźwięków z otoczenia, nie różnicując ich „ważności”, zatem trzask drzwi, szuranie krzeseł czy krzyki na korytarzu są słyszalne na równi z głosem rozmówcy. Pętla indukcyjna separuje i podbija głos z mikrofonu w taki sposób, że osoby wspierane implantem ślimakowym lub aparatem słuchowym są w stanie słyszeć to co powinny, bez zakłóceń akustycznych z otoczenia, zatem jakość odbioru jest porównywalna do tej, jaką dysponuje człowiek słyszący. Co istotne, pętle indukcyjne można dobierać w zależności od celów, jakim mają służyć, ponieważ jedne będą efektywniejsze w sali konferencyjnej, a inne w przypadku małego pomieszczenia.
Podczas szkolenia uczestnicy mieli okazję zapoznania się z różnymi typami urządzeń, poznania obszarów ich zastosowań, a także zrozumienia mechanizmu działania. Uzyskana w ten sposób wiedza, bardzo praktyczna i poparta konkretnymi przykładami, będzie niezwykle przydatna w realizowanych na Uczelni inwestycjach i remontach.
Projekt pn. "Politechnika Poznańska liderem dostępności”
dofinansowany przez Unię Europejską